Offering you a complete choice of products which include eco pod, multi colour pots, small planting pots, table pots, aura, eco friendly pot, small pots,, earth-friendly 4-inch daisy planters, earth-friendly regalia planters uv protected for indoor outdoor home decor garden, eha earth-friendly 10" archway planter with tray uv protected drainage hole and multicolor flower pots.








₹ 49.70 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Size | 4 inch |
| Shape | Round |
| Purpose | Planting |
| Mount Type | Balcony Mounted |
| Usage/Application | Home |
| Suitable For | Table , home, office |
| Surface Finish | yes |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 299.40 / PieceGet Latest Price
| Size | 12 inch |
| Shape | Round |
| Mount Type | Floor Mounted |
| Surface Finish | yes |
| Brand | Eha .eco |
| Country of Origin | Made in India |
| Purpose | Planting |
| Usage/Application | Garden |












₹ 50.22 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Diameter | 4.5 inch |
| Shape | Square |
| Usage/Application | Window |
| Color | White |
| Mount Type | Window Mounted |
| Size | 4 inches |
| Country of Origin | Made in India |
| Features | Low CO2, Eco-friendly, Upcycled |
| material type | Earthenware |







₹ 265.78 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Shape | Rectangular |
| Material | Bamboo |
| Color | White |
| Height | 10 inch |
| Usage/Application | Balcony |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 243.51 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Shape | Square |
| Size | 10 inch |
| Material | BIOCOMPOSITE |
| Planter Type | Floor Planter |
| Usage | Indoor/Outdoor |
| Color | White |
| Finish | Matte |
| Drainage Hole | Yes |
| Features | With Saucer, UV Resistant, Lightweight |








₹ 182.5 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Size | Earthenware |
| Features | Safe & hygienic for growing plants at home, garden and nursery. Free from Formaldehyde, BPA, Melamin |
| Finish Type | Matt |
| Appearance | White, Green , Red Good Looking |
| Inner Diameter | 7 inch |
| Surface Treatment | Sand blast |
| Pattern | Textured |
| Purpose | Decoration, Gardening, Planting |
| Country of Origin | Made in India |








₹ 97.40 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Material | Eco friendly |
| Dimension | 12 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Suitabal for | Home , office |













₹ 137.20 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Size | Earthenware |
| Height | 6 inch |
| Shape | Square |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Home |
| Mount Type | Floor Mounted |
| Product Weight | 580grms |
| Finishing | Matt |
| Country of Origin | Made in India |











₹ 39.09 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Bamboo |
| Shape | Round |
| Mount Type | Window Mounted |
| Height | 4 inch |
| Usage/Application | Window |
| Color | White |
| Size | 4 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Features | Low CO2, Eco-friendly, Upcycled |
| material type | Earthenware |










₹ 169.4 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Size | Earthenware |
| Shape | Round |
| Color | Red |
| Usage/Application | Home |
| Features | Low CO2, Eco-friendly, Upcycled |
| Finish Type | Matte finish |
| Inner Diameter | 4-14 |
| Pattern | Circular |
| Model Name/Number | EPP-CP-001 |
| Brand | Eha |







₹ 106.60 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Length | 8 inch |
| Display | Outdoor |
| Mount Type | Floor Mounted |
| Usage/Application | Home |
| Size | 8 inc |
| Shape | Round |
| Finishing | Matt |
| Pattern | Round |
| UV-Resistant | Yes |
| Ultra Light | Yes |














₹ 654.2 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Height | 5 inch |
| Size | Earthenware |
| Shape | Square |
| Usage/Application | Decoration |
| Mount Type | Window Mounted |
| Country of Origin | Made in India |
| Features | Low CO2, Eco-friendly, Upcycled |
| Variations | 7 in, 9 in, 12 in |
| Price Range | 75 - 250 |
| Brand | Eha |






₹ 49.70 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Home |
| Size | 4 inch |
| Mount Type | Floor Mounted |
| Brand | Eha |
| Purpose | planting |
| Type | Eco friendly planters |
| Country of Origin | Made in India |






₹ 52.80 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Size | 5 Inch |
| Shape | striped |
| Color | Natural colors |
| Brand | EHA |
| Weight | 100Gms |
| Special Feature | Drainage Hole, Eco Friendly, Recyclable, Self-Watering, UV Resistant |













₹ 455.91 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Diameter | 12 inch |
| Usage/Application | Home |
| Size | 30 x 30 x 28 cm ( 12 Inch ) |
| Features | Low CO2, Eco-friendly, Upcycled. |
| Material | Earthenware |
| Shape | Round |
| Color | Sand Castle |
| Brand | Eha |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 850gm |






₹ 196.60 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Size | 8 inch |
| Shape | Square |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Home |
| Mount Type | Balcony Mounted |
| Length | 8 inc |
| Country of Origin | Made in India |







₹ 126.50 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Home |
| Color | White |
| Mount Type | Floor Mounted |
| Size | 8 inc |
| Country of Origin | Made in India |







₹ 76.30 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Size | 4&7 INCHES |
| Material | PP |
| Shape | OVAL |
| Color | MULTICOLOR |
| Type | Bamboo Based and UV Protected Planters |
| Packaging Type | bulk packaging |
| Usage/Application | Garden and Balcony office table top window |
| Brand | EHA |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 270.90 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Bio composite |
| Diameter | 7 inch |
| Shape | Rectangular |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Durability | UV-resistant, weatherproof, and crack-resistant |
| Sizes: | Available in multiple sizes for small herbs to larger decorative plants |
| Usage/Application | Decoration |
Bring timeless elegance to your green spaces with the Romano Indoor & Outdoor Planter. Designed to blend classic curves with modern durability, this planter is perfect for enhancing your living room, balcony, patio, or garden. Made from eco-conscious materials such as bamboo fiber or recycled composites, the Romano planter promotes sustainable living without compromising on style.
Its weather-resistant and UV-protected finish makes it ideal for outdoor use, while the sleek, neutral tones and clean design fit seamlessly into indoor décor. Lightweight yet sturdy, the planter is easy to move and features a built-in drainage system (or compatible with trays) to keep plants healthy and thriving.
Whether you're showcasing leafy greens, succulents, or flowering plants, the Romano planter offers a versatile, elegant solution for plant lovers and interior stylists alike.





₹ 145.60 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Size | 7 Inch |
| Shape | Round |
| Color | NATURAL MULTI COLOR |
| Packaging Type | BULK |
| Usage/Application | GARDEN INDOOR OUTDOOR TABLE TOP |
| Brand | EHA |
| Weight | 250G |
| Bottom Diameter | 17.5D x 17.5W x 16.5H |








₹ 332.82 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Home |
| Size | 12 inch |
| Color | White |
| Features | Natural friendly, Earth friendly |
| Finish Type | Matt |
| Country of Origin | Made in India |






₹ 111.95 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Color | White |
| Diameter | 10 inch |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Home |
| Size | 10 inch |
| Features | Earth friendly |
| Finish Type | Matt |
| Appearance | Smooth |
| Country of Origin | Made in India |






₹ 56.80 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Height | 5 inch |
| Material | Rice husk biocomposite |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Home |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 350 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Gift Type | Return Gift |
| Material | Rice Husk Biocomposite |
| Set Contains | 2 Pieces |
| Occasion | Sangeet, Wedding, Anniversary, Cocktail, Reception, Mehendi, Engagement, Haldi |
| Recipient | Groomsmen, Groom, Bridesmaids, Couple, Parents, Relatives, Bride, Guests, Family, Friends |
| Theme | Traditional |
| Color | Multi Color |
| Packaging Type | Gift Box |
| Personalization | Engraving |
| Country of Origin | India |









₹ 939.40 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Packaging Size | 13 inch |
| Color | White |
| Material Type | Eco friendly product |
| Weight | 1.4 kg |
| Finishing Type | Matt |
| Container Type | Round |
| Suitable For | Home , Office |
| Country of Origin | Made in India |
Kavya N (RELATIONSHIP MANAGER)
Spectrus Sustainable Solutions Private Limited
1st Floor, No.1026,5th, Stage 2nd, Cross Beml, Layout Rajarajeshwari,Nagar,, Bengaluru - 560098, Karnataka, India






















