Our product range includes a wide range of earth friendly canister with air tight lid food storage container microwave safe 700ml, sustainable food storage jar 700ml airtight & microwave safe rice husk & bamboo, canister with air tight lid microwave safe made with rice husk and bamboo fibers non breakable 700ml and rice husk canister with air tight lid.











₹ 242.37 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| For Storing | Pulses |
| Shape | Round |
| Pattern | Plain |
| Product Dimensions | 9.5L x 9.5W x 14H Centimeters |
| Item Weight | 0.68 Kilograms |
| Product Care Instructions | microwave safe |
| Item Volume | 700 Millilitres |
| Recommended Uses For Product | countertop |







₹ 177.90 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Type | With Lid |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Dimensions | 9.5L x 9.5W x 14H Centimeters |
| Product Care Instructions | Dishwasher Safe,Microwave Safe |










₹ 242.37 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Color | Natural color |
| Size | 700ml |
| Microwave Safe | Yes |
| Model Number | CANISTER700-MULTI |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Dimensions | 9.5L x 9.5W x 14H Centimeters |
| Recommended Uses For Product | countertop |
| Material Type Free | bpa free |
| Item Weight | 0.68 Kilograms |








₹ 177.90 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Capacity | 750 mL |
| Usage/Application | Home |
| Color | Off White, Tortilla, Charcoal |
| Size | 14 H x 9 W |
| Brand | eha |
| Shape | Round |
| Features | Low CO2, Eco-friendly, Upcycled |
| Pattern | Textured |
| Item Weight | 200 grams |
| Country of Origin | Made in India |
Kavya N (RELATIONSHIP MANAGER)
Spectrus Sustainable Solutions Private Limited
1st Floor, No.1026,5th, Stage 2nd, Cross Beml, Layout Rajarajeshwari,Nagar,, Bengaluru - 560098, Karnataka, India


