Pioneers in the industry, we offer rice husk sipper majestic coffee mug- 400 ml, buy alternative to kulhad chai cups, and authentic chai cups & glasses for perfect chai experience, rice husk coffee mugs - 300ml, earth-friendly mugs sipper glass 350ml, retro coffee cup travel mug - 250 ml and earth friendly customised coffee mugs and coasters personalized gifts for friends and family from India.









₹ 92.6 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Color | Dark green |
| Size/Dimension | 10 cm = 10 cm |
| Dimensions | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| capacity | 375 mL |
Introducing the Rice Husk Retro Coffee Mug by Eha – the perfect blend of sustainability and style! Exclusively manufactured by us, this mug is crafted from eco-friendly rice husk material, showcasing our commitment to the environment.
With its retro design and vibrant colors, this coffee mug is sure to catch everyone's attention. Whether you're sipping your morning brew or enjoying an afternoon pick-me-up, this mug adds a touch of nostalgia to your beverage experience.
Not only is it visually appealing, but this rice husk mug also offers incredible durability. It's built to withstand the rigors of daily use, making it a reliable companion for coffee lovers on the go.
But that's not all! The Rice Husk Retro Coffee Mug is microwave-safe and dishwasher-friendly, ensuring effortless cleaning and hassle-free maintenance.
Choose a sustainable lifestyle without compromising on style with the Rice Husk Retro Coffee Mug by Eha. Add it to your collection today and make a statement while enjoying your favorite drink, knowing that we are the only manufacturer of these unique products.







₹ 33.90 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 75 mL |
| Packaging Type | Carton Box |
| Usage/Application | Restaurant |
| Design | Round |
| colour | Yellow |
| Brand | Eha |
| Microwave safe | Yes |








₹ 95 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Usage/Application | Gifting |
| Design | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| colour | Green |
| capacity | 300ml |
| Brand | Eha |
Transform your kitchen with our Rice Husk Mugs, the epitome of eco-chic! Exclusively manufactured by us, these eco-friendly rice husk cups are the perfect replacement for single-use, wasteful cups. Their trendy design and eye-catching colors will add a touch of flair to your morning routine. Plus, we offer the lowest prices on the market, ensuring you can enjoy sustainability and style without breaking the bank






₹ 39 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Usage/Application | Water Storage |
| Shape | Round |
| Dimension | L 13cm | W 8.5cm |
| Design | Simple |
| Is it Transparent | No |
| Country of Origin | Made in India |
| Microwave Safe | Yes |
| Variations / Grades | 350 ml |
| Customisations | Colour, Print |
| Price Range (INR, Ex. Tax, Ex. Works) | Rs 30 - 60 |








₹ 75.65 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Usage/Application | Office |
| Features | Earth friendly |
| Brand | Eha |
| Country of Origin | Made in India |
| colour | innocent { Light pink } |
| Capacity | 300 mL |
Introducing the Rice Husk Retro Coffee Mug by Eha – the perfect blend of sustainability and style! Exclusively manufactured by us, this mug is crafted from eco-friendly rice husk material, showcasing our commitment to the environment.
With its retro design and vibrant colors, this coffee mug is sure to catch everyone's attention. Whether you're sipping your morning brew or enjoying an afternoon pick-me-up, this mug adds a touch of nostalgia to your beverage experience.
Not only is it visually appealing, but this rice husk mug also offers incredible durability. It's built to withstand the rigors of daily use, making it a reliable companion for coffee lovers on the go.
But that's not all! The Rice Husk Retro Coffee Mug is microwave-safe and dishwasher-friendly, ensuring effortless cleaning and hassle-free maintenance.
Choose a sustainable lifestyle without compromising on style with the Rice Husk Retro Coffee Mug by Eha. Add it to your collection today and make a statement while enjoying your favorite drink, knowing that we are the only manufacturer of these unique products.




₹ 418 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Gift Type | Mug With Coaster |
| Capacity | 300 ml |
| Material | Polymer |
| Occasion | Valentines Day, Anniversary, Corporate Gift, Farewell, Wedding, Mothers Day, Birthday, Fathers Day, Festival, New Year |
| Print Theme | Logo Print |
| Print Type | Engraving |
| Packaging Type | Gift Box |
| Set Contains | 2 Mugs |
| Microwave Safe | Yes |
| Dishwasher Safe | Yes |
Kavya N (RELATIONSHIP MANAGER)
Spectrus Sustainable Solutions Private Limited
1st Floor, No.1026,5th, Stage 2nd, Cross Beml, Layout Rajarajeshwari,Nagar,, Bengaluru - 560098, Karnataka, India




